Kvarner

Opatijská riviéra

Na západ od Rijeky se nachází Opatijská riviéra, 20 km dlouhý úsek klidných přímořských letovisek lemujících západní stranu Kvarnerského zálivu. Tento úsek pobřeží, chráněný před silnými větry hřebenem hory Učka se v letech před první světovou válkou stal oblíbeným zimním útočištěm vídeňské smetánky. V centru riviéry se nachází město Opatija, které se v 19. století stalo díky své popularitě odpovědí Rakouska-Uherska na Azurové pobřeží. Habsburská atmosféra přežívá v atraktivní architektuře fin-de-siècle z níž nejlepší se nachází v městečku Lovran jihozápadně od Opatije. Na celé Riviéře je dostatek dobrého ubytování i když soukromé pokoje a penziony bývají v Lovranu levnější než v Opatiji.

Aktuálně zde nemáme žádnou nevomovitost

Zobrazit všechny nemovitosti

Zajímavosti Opatijské riviéry

Opatija byla pouhou rybářskou vesnicí až do roku 1844, kdy sem přišel podnikatel Iginio Scarpa, který zde postavil honosnou vilu Angiolina jako rekreační sídlo pro svou rodinu a přátele. V roce 1882 koupil vilu Friedrich Schüller, šéf rakouských Jižních drah, který právě vybudoval trať z Lublaně do Rijeky a rozhodl se Opatiji propagovat jako prázdninovou destinaci a tak brzy vznikly první hotely ve městě Kvarner, Krönprinzessin Stephanie - dnešní Imperial a Palace-Bellevue. 

Opatija si rychle získala celoevropskou pověst,František Josef Rakouský se zde v roce 1894 setkal s německým císařem Vilémem II. a dramatik Anton Čechov v témže roce trávil dovolenou v hotelu Kvarner. O deset let později se Isadora Duncanová usadila ve vile za Krönprinzessin Stephanie a její palma za oknem ji inspirovala k vytvoření jednoho z jejích nejznámějších tanečních pohybů - onoho lehkého třepetání paží, rukou a prstů.

Co dělat na Opatijské riviéře

Opatija je nejdéle existujícím letoviskem v Kvarnerském zálivu a je velkou dámou chorvatského cestovního ruchu. Bylo to město, které v době belle époque přitahovalo celebrity z celé Evropy a tato éra žije dodnes v krásných rakousko-uherských budovách a pečlivě zastřižených parcích Opatije. Letovisko stále navštěvují Středoevropané určitého věku ,někdy se můžete projít po celém nábřeží, aniž byste potkali někoho mladšího 45 let ačkoli blízkost Opatije k Rijece zajišťuje pravidelný příliv víkendových turistů. V Opatiji se velmi rozšířily kvalitní restaurace s mořskými plody, zejména na předměstí rybářské vesnice Volosko a město se tak stalo hlavním cílem gastro turistů.

Město je dlouhá, štíhlá osada na úbočí kopce, která se táhne podél úpatí hory Učka. V jeho centru se nachází pláž Slatina, betonové lido obklopené kavárnami a stánky se suvenýry. Hlavní ulice Maršala Tita vede kolem několika velkolepých příkladů architektury fin-de-siècle i když přímořská promenáda Šetalište Franza Jozefa nabízí mnohem lepší prohlídku.

 

Aktuálně zde nemáme žádnou nevomovitost

Zobrazit všechny nemovitosti